To Bio

Eko sadownictwo

Home »  Eko sadownictwo

Podobnie jak w przypadku eko – upraw, również główną zasadą biosadownictwa jest wyeliminowanie chemicznych środków ochrony roślin oraz nawożenia.

Decyzja o prowadzeniu bio-sadu jest to przede wszystkim decyzja natury ideologicznej. Dzięki stosowaniu jedynie naturalnych nawozów oraz środków ochrony roślin sadownik gwarantuje swoim klientom produkty bezpieczne i zdrowe. Osiągnięcie plonów równych z tymi z sadów, które stosują pestycydy i sztuczne nawozy jest niezwykle trudne. Jednak świadomi klienci chętniej płacą wyższą cenę w zamian za gwarancję ekologicznego prowadzenia sadu.

Podejmując decyzję o stworzeniu tego typu sadu, aby zapewnić sobie zbiory wyższej jakość warto zwrócić na odmiany drzew i krzewów, które chcemy uprawiać. Jedne z nich są bowiem bardziej, inne mniej odporne na szkodniki. Warto więc wybrać gatunki, które w naturalny sposób, będą w stanie obronić się przed chorobami i niektórymi szkodnikami.

Podobnie jak w przypadku hodowli, również sadownicy poprzez spełnienie określonych norm mogą otrzymać certyfikaty Ekogwarancji.